Agregaty prądotwórcze - IBSENERGIA.PL
Agregaty prądotwórcze
Zapasowe źródło prądu

zasilanie awaryjne

Agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy jest rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej. Urządzenie to składa się z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, który może być zasilany różnym paliwem (m.in. benzyną, olejem napędowym, gazem LPG, metanem, gazem ziemnym). Ze względu na przeznaczenie i konstrukcję, rozróżniamy agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Wybrane modele są wyposażone w automatykę podłączaną do sieci energetycznej budynku.

Najważniejszym zadaniem agregatu prądotwórczego jest zapewnienie ciągłości zasilania w razie długotrwałego jego braku, minimalizując ryzyko wystąpienia zakłóceń w ciągłości działania firmy, przedsiębiorstwa produkcyjnego, usługowego lub banku.

Przerwy w zasilaniu, spowodowane działaniami przestępcy lub awariami sieci energetycznej, przekładają się bezpośrednio na mierzalne skutki – straty finansowe wynikające z przestępstw, przestojów w pracy, kosztów niedotrzymania terminów umowy, uszkodzeń sprzętu czy całych systemów alarmowych i teleinformatycznych. Stratą niemierzalną z tym związaną może być utrata wiarygodności firmy, a co za tym idzie – utrata klientów.

Z agregatem zatem powinny współpracować w sposób automatyczny UPS`y, które jako pierwsze zapewniają podtrzymanie pracy infrastruktur IT w razie krótkotrwałego zaniku napięcia oraz wszelkie urządzenia niezbędne do płynnej pracy w firmie. 

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy posiada silnik wewnętrznego spalania, który energię pozyskaną w wyniku tego spalania przetwarza w energię mechaniczną. Ta wprawia w ruch wirnik prądnicy, którego zadaniem jest generowanie siły elektromotorycznej, w wyniku czego wytwarza się prąd elektryczny. Wszystkie te procesy zachodzą w stosunkowo szybki sposób, umożliwiając kontynuowanie pracy.

W zależności od modelu agregat uruchamia się poprzez użycie szarpaka lub ręcznie, bądź włącza się on automatycznie, pobierając energię z zewnętrznego źródła, np. z akumulatora. Pomimo tych różnic, każdy z nich potrzebuje paliwa, a do najbardziej popularnych z nich należą:

  • gaz ziemny,

  • benzyna,

  • olej napędowy,

  • ropa naftowa.

Najczęściej wykorzystywanym silnikiem w agregatach prądotwórczych jest silnik 4-suwowy, którego działanie jest 4-etapowe: zasysanie paliwa, sprężanie paliwa, spalanie paliwa, wydech paliwa — i w tym miejscu otrzymujemy to, czego zabraknąć może w najmniej oczekiwanym momencie, czyli prąd.

Agregat a infrastruktura IT

JEDNYM ZE SKUTECZNYCH NARZĘDZI, JAKIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ W INFRASTRUKTURZE IT W CELU ZMINIMALIZOWANIA RYZYKA WYSTĄPIENIA ZAKŁÓCEŃ W CIĄGŁOŚCI DZIAŁANIA FIRMY JEST INSTALACJA AGREGATU PRĄDOTWÓRCZEGO

Agregat  prądotwórczy jest ostatnim ogniwem w zabezpieczeniu zasilania w razie długotrwałego braku zasilania z sieci energetycznej. Z agregatem powinny współpracować w sposób automatyczny UPS`y, które jako pierwsze zapewniają podtrzymanie pracy infrastruktur IT w razie krótkotrwałego zaniku napięcia. W razie przeciągającego się braku zasilania, dzięki zastosowanemu modułowi elektronicznemu SZR, w sposób automatyczny powinien zostać uruchomiony agregat prądotwórczy. Zapewni to ciągłość działania infrastruktury IT w Twojej firmie. 

Dlaczego warto?

Niezawodność

Nowoczesny agregat prądotwórczy to urządzenie zapewniające niezależność nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz przerwy w dostawie prądu.

Szerokie zastosowanie

Istnieje wiele rodzajów agregatów, dlatego z łatwością można dopasować wariant do konkretnych potrzeb w firmie lub domu.

Wysoka żywotność

Agregaty prądotwórcze charakteryzują się długą żywotnością, a także rzadko występującymi usterkami. Zachowując prawidłową eksploatację i systematyczne przeglądy, można cieszyć się z działania agregatów prądotwórczych przez wiele lat.

niezależność

Awaryjne agregaty prądotwórcze stają się ważnym elementem wyposażenia z punktu widzenia właścicieli firm i ich klientów, dlatego warto je zakupić i w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek braku zasilania.

Komfort i wygoda

Nie trzeba martwić się o regularność dostaw prądu, gdyż agregaty prądotwórcze są niezależne i niezawodne. Agregat sprawdzi się nie tylko w firmie, ale także w domu, czy np. domku letniskowym.

Ciągłość działania

Zakup agregatu prądotwórczego to rozwiązanie uniwersalne i sprawdzi się niemal w każdej branży. Agregat sprawia, że praca firmy nie zostaje przerwana, a tym samym nie mamy opóźnień i skarg ze strony klientów.