Zainteresowanie różnymi rodzajami pomp ciepła rośnie ze względu na stałe podwyżki cen gazu i związane z tym bardzo duże koszty ogrzewania. Niższe koszty ogrzewania, a także niezawodność i bezobsługowość takiej instalacji to niewątpliwe argumenty by rozważyć inwestycję w pompę ciepła w swoim domu. Jaką wybrać?
Powietrzna pompa ciepła
W przypadku tego rodzaju pompy, źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz i przekazywane do górnego źródła. Podstawowe rodzaje powietrznych pomp ciepła to: powietrze-powietrze oraz powietrze-woda.
– Pompa ciepła powietrze – powietrze pozwala na przetworzenie chłodnego powietrza z atmosfery w powietrze o wysokiej temperaturze. Ogrzewa ono budynek, w którym zainstalowany jest system grzewczy. Może występować w dwóch formach: monoblok ( składa się z jedynie z jednostki zewnętrznej – nie potrzebuje dodatkowych urządzeń wewnątrz budynku) oraz split (składa się z systemu wewnętrznego i zewnętrznego)
– Pompa ciepła powietrze – woda – przekazywanie ciepła odbywa się w wyniku procesu parowania, sprężania, skraplania i rozprężania gazu. Ciepło pobierane jest z powietrza na zewnątrz i przekazywane za pomocą instalacji do górnego źródła, jakim jest system grzewczy budynku: grzejniki, ogrzewanie podłogowe, CWU.
Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ciepło, które zawarte jest w ziemi. Ziemia absorbuje energię ze słońca – grunt nagrzewa się i magazynuje tą energię. Temperatury ziemi pozostają stałe przez cały rok i wynoszą ok. 8-15 stopni Celsjusza. Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło, transportuje je i uwalnia w wyznaczonym miejscu, np. domu, biurze. W lecie zachodzi proces odwrotny – ziemia absorbuje ciepło z domu zastępując je chłodnym powietrzem.
Pompy ciepła – Koszty inwestycji i eksploatacji
Niewątpliwie większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, wynika to z niższych kosztów na początku inwestycji. Ceny urządzeń i montażu gruntowej pompy ciepła są wyższe. Jednak, jeśli uwzględnimy koszty eksploatacji to gruntowa pompa ciepła jest tańsza w utrzymaniu. Dlaczego koszty eksploatacji pompy gruntowej są niższe? Temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania nie ulega dużym wahaniom i pozwala na stabilną pracę tego typu pomp ciepła na stałym poziomie efektywności. W przypadku powietrznych pomp ciepła znaczne obniżenie temperatury powietrza w sezonie zimowym sprawia, że ich wydajność w tym okresie spada. Właśnie z tego powodu urządzenia powietrzne powinny być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła (najczęściej grzałką elektryczną).
Powietrzna pompa ciepła jest tańsza jeśli chodzi o zakup i montaż, jeśli zaś szukamy długotrwałych oszczędności w kontekście ogrzewania i chłodzenia to najlepiej sprawdzi się gruntowa pompa ciepła.
Nie należy również zapominać o wytrzymałości obu rozwiązań. Powietrzna pompa ciepła jest znacznie bardziej narażona na warunki atmosferyczne, ponieważ zewnętrzna jednostka stoi na zewnątrz. Natomiast przy gruntowej pompie posiadamy jedną część układu pod ziemią – są to kolektory pionowe. Druga jednostka jest zlokalizowana w kotłowni co gwarantuje wysoką wydajność COP i stabilną pracę.
Instalacja i montaż
Wymiennik w przypadku powietrznej pompy ciepła można zamontować na zewnętrznej ścianie, a łączymy go za pomocą rur z systemem wewnętrznym. Miejsce montażu powietrznej pompy ciepła powinno być w miejscu zacisznym, nie narażonym na silne wiatry oraz dodatkowo nic nie może ograniczać swobodnego przepływu powietrza. Powietrzna pompa ciepła hałasuje, warto więc wziąć ten aspekt pod uwagę nie tylko pod kątem użytkowników, ale także sąsiadów.
Gruntowa pompa ciepła wymaga specjalnych warunków jeśli chodzi o montaż. Sama pompa znajduje się wewnątrz budynku, jednak wymaga dodatkowego wymiennika najczęściej pionowego, który znajduje się na zewnątrz. Wymiennik pionowy nie potrzebuje dużej działki i nie zajmuje dużo miejsca.
Pompa ciepła – chłodzenie
Gruntowe pompy ciepła mogą pasywnie chłodzić pomieszczenia w okresie letnim za pomocą rekuperacji, mat kapilarnych bądź ogrzewania podłogowego. Wykorzystują one do tego darmowy chłód z gruntu. Jest to bardzo ekonomiczny sposób chłodzenia domów. W przypadku aktywnego chłodzenia, które jest dostępne w gruntowych, jak i powietrznych pompach musimy zapłacić za energię elektryczną, która jest potrzebna do napędu sprężarki.
Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła?
Oba rozwiązania mają zalety. Wybór nie jest prosty i najlepiej powierzyć to specjalistom, którzy uwzględnią oczekiwania i możliwości. Niezależnie od wyboru, obydwa rozwiązania posiadają zalety.
- ekologia – wszystkie pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, są więc rozwiązaniem chroniącym środowisko naturalne,
- obniżenie kosztów ogrzewania – koszty eksploatacji pomp ciepła są niewielkie, a w połączeniu z instalacja fotowoltaiczną są praktycznie bezkosztowe,
- zwrot z inwestycji – w związku ze znacznym obniżeniem kosztów ogrzewania (a w przypadku instalacji fotowoltaicznej także za prąd) zwrot z inwestycji jest szybki,
- instalacja – niewątpliwą zaletą w przypadku pomp ciepła jest szybka i łatwa instalacja, nawet w przypadku starego budownictwa,
- bezpieczeństwo – przy użytkowaniu pomp ciepła nie występują zagrożenia związane z ulatnianiem się czadu czy dymem – nie ma potrzeby instalować czujników,
- bezobsługowość – w przeciwieństwie do kotłów pompy ciepła nie wymagają nakładów pracy ze strony użytkowników, są całkowicie bezobsługowe.
- dofinansowania – koszt instalacji pompy ciepła można obniżyć, korzystając z różnych form pomocy i dofinansowania (program „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze”, ulga termomodernizacyjna, gminne fundusze pomocowe i inne).
Podsumowanie – pompy ciepła
Gruntowa pompa ciepła:
Potrzebuje odwiertów (kolektor pionowy).
Pracuje w stabilnych warunkach, niezależnie od warunków atmosferycznych – temperatura kolektora jest zawsze stała i dodatnia od 5°C do 10°C.
Koszty eksploatacji są niższe nawet o ⅓ niż w przypadku powietrznych pomp ciepła.
Kompaktowe urządzenie – pompa, zasobnik, pompki CO, grupy w jednym urządzeniu wielkości lodówki, nie wymaga specjalnego miejsca w budynku.
Nie generuje hałasu.
Nie wymaga częstych serwisów.
Żywotność min. 20 lat.
Brak zajmujących miejsce, czy hałasujących elementów zewnętrznych.
Chłodzenie budynku w lecie.
Powietrzna pompa ciepła:
Brak konieczność prac na działce (prace ziemne, wykonywanie odwiertów).
Idealne rozwiązanie dla istniejących i modernizowanych budynków.
Tańsza w zakupie, ale droższa w eksploatacji i montażu.
Większa instalacja – jednostka zewnętrzna i wewnętrzna ze zbiornikiem CWU.
Niestabilne warunki pracy w zależności od pogody: od -25°C do nawet 40°C.
- Sprawność uzależniona od warunków atmosferycznych – spada wraz z temperaturą.
Chłodzenie aktywne – z mocą sprężarki.
Wymaga częstego serwisu, przez wzgląd na umiejscowienie na zewnątrz.
Zastanawiasz się jaka pompa ciepła będzie najlepsza do ogrzewania w Twoim domu lub firmy? Skontaktuj się z nami - przeprowadzimy bezpłatny audyt i doradzimy najkorzystniejsze rozwiązanie.
Skontaktuj się z nami:
Sprawdź także: