Rozporządzenie określa nowe, korzystne zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń obrocie energią elektryczną. Zmiany dotyczą ceny i stawki opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczonej w godzinach między 22.00 a 6.00 rano. Będzie to cena o 50% niższa niż w dzień. Ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat w przypadku energii elektrycznej zużywanej przez odbiorcę w pozostałym czasie mają pozostać takie, jak dla odbiorcy korzystającego z taryfy G11 z jednostrefowym rozliczeniem za energię elektryczną.
Obniżenie stawek opłat w nocy ma także zachęcić potencjalnych użytkowników pojazdów elektrycznych do zakupu tego środka transportu oraz ładowania takiego samochodu w czasie zmniejszonego zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym.
Zgodnie z rozporządzeniem dystrybutorzy energii mają wprowadzić odrębną grupę taryfową dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych, w celu zachęcenia tych odbiorców do zużywania większej ilości energii elektrycznej w godzinach od 22.00 do 6.00.
W godzinach od 22.00 do 6.00 przedsiębiorstwo energetyczne w pierwszym roku od zakwalifikowania odbiorcy do nowej grupy taryfowej ma stosować składnik zmienny stawki sieciowej w wysokości do 30% składnika zmiennego stawki sieciowej grupy taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych z jednostrefowym rozliczeniem za usługi dystrybucji energii elektrycznej.
Ponieważ obniżenie ceny o połowę dotyczy jedynie godzin nocnych, potrzebne są dodatkowe działania w celu zwiększenia oszczędności. Jedynym słusznym rozwiązaniem, jest instalacja paneli fotowoltaicznych na budynku, które w dzień dostarczać będą darmową energię elektryczną, co pozwoli na uzyskanie jeszcze większych, odczuwalnych zysków.