84,88 zł miesięcznie za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową! - IBSENERGIA.PL

84,88 zł miesięcznie za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową!

Dzisiaj prezentujemy rachunek za prąd naszego Klienta za okres 6 miesięcy. Rachunek obejmuje zużycie prądu w ok. 200 m2 domu jednorodzinnym zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę, w którym wszystkie urządzenia zasilane są wyłącznie energią elektryczną...

Energia elektryczna wykorzystywana jest nie tylko do codziennego użytku domowników (oświetlenie, sprzęt RTV i AGD itd.), ale również do ogrzewania domu z systemem mieszanym (podłogówka + kaloryfery) i podgrzewania wody użytkowej za pomocą gruntowej pompy ciepła. Dom od 6 lat wyposażony jest w pompę ciepła, a od września 2017 także w elektrownię słoneczną.

Całościowe zapotrzebowanie budynku na prąd wynosi ok. 9 MWh na rok. Przez 6 miesięcy drugiego półrocza, od 1 lipca do 31 grudnia elektrownia słoneczna o mocy 6 kW wyprodukowała 3,29 MWh,  czego 390 kWh zostało zużyte do podgrzania wody użytkowej, na ogrzewanie domu ok. 915 kWh (od połowy października do końca grudnia). Średnio przez okres 12 miesięcy sama pompa ciepła zużywa około 4400 kWh, pozostała cześć energii zużywana jest przez domowników.
Za ogrzewanie domu w poprzednich sezonach grzewczych Klient płacił między 2000 a 2400 zł + około 2500 zł na potrzeby oświetlenia, gotowania itd.. Obecnie przewidywany koszt ogrzewania po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej w sezonie 2018/19, przy utrzymywaniu temperatury 23°C to ok. 500 zł.

Klient planuje w II kwartale tego roku rozbudowę swojej elektrowni do 8-9 kWp, co finalnie powinno pozwolić na obniżenie rachunków za prąd w skali roku do poziomie 200-300 zł.

Przykład ten pokazuje, jak mądrze i racjonalnie można dobrać instalacje w swoim domu, aby koszty eksploatacyjne były praktycznie nieodczuwalne.