"Moje ciepło" - dofinansowanie do pomp ciepła - IBSENERGIA.PL
Moje Ciepło
Pompa Ciepła z dotacją w nowych domach

Moje Ciepło to program NFOŚiGW, którego celem jest wsparcie inwestowania w pompy ciepła w nowo budowanych domach.

Program Moje Ciepło przewiduje dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych. Celem programu jest zachęcenie do inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania – chodzi konkretnie o wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej z zastosowaniem zeroemisyjnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych.

Program ruszy prawdopodobnie na przełomie I i II kwartału 2022 roku. 

Dla kogo?

Beneficjantami będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów – jedynie nowych. Wsparcie będzie przysługiwało też na pompy instalowane od 1 stycznia 2021 r., a więc także te zamontowane w całym zeszłym roku i w pierwszych miesiącach 2022 r. — jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków o dofinansowanie.

Budynki będą musiały spełniać jednak specjalne wymagania. Dotacje na pompy ciepła otrzymają wyłącznie właściciele domów o podwyższonym standardzie energetycznym.

 

Jakie dofinansowanie?

Formą wsparcia udzielanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie jednej instalacji wyniesie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych, a budżet całego programu to 600 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.

 

 

Środki na program “Moje Ciepło” będą pochodzić z unijnego Funduszu Modernizacyjnego, zasilanego z wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach systemu ETS. Operatorem polskiej części Funduszu Modernizacyjnego został Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.