NOWOCZESNE SYSTEMY GRZEWCZO-CHŁODZĄCE
Maty kapilarne
Maty kapilarne to nowoczesny system powierzchniowego ogrzewania i chłodzenia budynku mieszkalnego lub komercyjnego. Pełni funkcję: ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji – stabilizując temperaturę i utrzymując komfort przez cały rok.
System mat kapilarnych w odróżnieniu od tradycyjnego wodnego ogrzewania podłogowego, wykonany jest w najnowszej technologii z elastycznego oraz trwałego tworzywa sztucznego. Lekkość oraz trwałość konstrukcji pozwala na zamontowanie mat w dowolnym miejscu – w podłodze, na suficie lub na bocznych ścianach. Do pokrycia mat kapilarnych BeKa wystarczy wylewka cementowa lub gładź gipsowa o grubości 1 cm – dlatego maty w szybki i efektywny sposób oddają ciepło do pomieszczenia, znacznie szybciej oraz oszczędniej w kosztach eksploatacji od tradycyjnej podłogówki.
Instalując maty kapilarne mamy energooszczędny system grzewczy działający na małych parametrach zasilania i jednocześnie bez dodatkowych urządzeń oraz kosztów naturalną i zdrową klimatyzację w okresie letnim.
Jest to rozwiązanie odporne na korozję, zapchania się; charakteryzuje go zdolność samo odpowietrzania. Niewątpliwą zaletą jest niewielka grubość oraz elastyczność pozwalająca na montaż praktycznie na każdej powierzchni, niezależnie od jej kształtu.
Maty umieszczamy pod tynkiem, płytą kartonowo gipsową, terakotą/gresem, wylewką przemysłową – szerokie spektrum aranżacji pomieszczeń.
Oferujemy kompletne rozwiązania systemów grzewczych: dla domów jednorodzinnych, dla domów wielorodzinnych, dla obiektów przemysłowych i użytkowych. Gwarancja obejmuje 15 lat użytkowania.
Montaż w podłodze
Maty zalewamy cienką warstwą wylewki betonowej lub układamy je bezpośrednio na kleju, dzięki temu układ posiada małą bezwładność cieplną i można nim odpowiednio szybko sterować.Efektywność działania mat kapilarnych jest o ponad 300% większa od tradycyjnego ogrzewania podłogowego.
Montaż w suficie
Montaż na stropach betonowych, prefabrykowanych, sufitach podwieszanych oraz stropach wykańczanych płytami g-k, panelami lub tynkiem. To optymalny system ogrzewania, kiedy na zasadzie promieniowania energię pochłaniają ściany, podłoga, a przede wszystkim domownicy – nie tylko czas, ale także dostęp do fachowego serwisu i komponentów.
Montaż ścienny
Maty w ścianie zapewniają funkcję grzewczo-chłodzącą. Grzejnikiem jest tu cała płaszczyzna ściany, która może zostać wykończona w dowolny sposób. Ciepło oddawane jest przez promieniowanie, całej ściany z optymalna temperaturą w zimie i lecie.
Montaż na poddaszach
Montaż na poddaszu pozwoli szybko nagrzać pomieszczenie zimą, a latem zapewnić przyjemny chłód. Dzięki stałemu odprowadzaniu nadmiaru ciepła z sufitu, maty pomagają osiągnąć optymalny mikroklimat i zapobiegają przegrzewaniu wnętrz.
Trochę o samych matach
Istotą rozwiązania opartego o maty kapilarne są cienkie, włoskowate, elastyczne i polipropylenowe rurki, których średnica wewnętrzna ma 3 mm. Każda rurka kapilarna jest oddalona od drugiej zaledwie o ok. 1 cm, co sprawia, że na 1 mkw. przypada prawie 100 rurek. To istotna dla użytkownika różnica między ogrzewaniem kapilarnym a podłogowym, gdzie rozstaw rur sprowadza się do ok. 10-15 cm. Wszystkie rurki są hydraulicznie połączone, przepływ kapilarny jest równomierny na całej płaszczyźnie, czego wynikiem jest efektywne ogrzewanie lub naturalne chłodzenie w okresie letnim.
Opłacalność mat kapilarnych
Bezpieczne dla zdrowia
Wysoka wydajność grzewcza
Niskie koszty eksploatacji
- Technologia rurki PEX: 16x2mm
- Rozstaw rur: 15 cm
- Powierzchnia rur: 6,67m/m²
- Aktywna powierzchnia grzewcza: 0,34m/m² Nowoczesne maty kapilarne
- Technologia: rurki PP-R: 4,3×0,8mm
- Rozstaw rur: 1 cm
- Powierzchnia rur: 100 m/m²
- Aktywna powierzchnia grzewcza: 1,35m/m²
Błyskawiczny czas reakcji
Promieniowanie termiczne oddawane z mat odczuwa się natychmiast (przy ogrzewaniu tradycyjnym konwekcyjna musi nagrzać powietrze, które musi rozpocząć cyrkulację, może to trwać do 3 godzin). Czas nagrzania mat kapilarnych to około 15 minut.
Estetyka wykonania
Możliwość szybkiej naprawy
Ważnym aspektem jest także możliwość szybkiej naprawy systemu ogrzewania w przypadku przebicia bądź uszkodzenia. Ponieważ rozszczelnia się wtedy jedna z wielu kapilar, czyli niewielka część całego układu, możliwe jest przeprowadzenie naprawy punktowej. Co ważne, cały system nadal działa.
Dobra inwestycja w przyszłość
Obniżenie rachunków i opłat za ogrzewanie
Źródło energii, które przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla
Łatwa konserwacja
"zamontuj i zapomnij"
Tylko perfekcja wykonania i dokładność ma sens
Maty kapilarne ze względu na swoją innowacyjną konstrukcję powierzchniowego ogrzewania oraz duże zagęszczenie cienkich rurek kapilarnych, zasilane są niskim parametrem czynnika grzewczego w większości przypadków nie przekraczającego temperatury 30 stopni . Do tego ich wielofunkcyjność stosowania w każdej przegrodzie budowlanej sprawia, że jest to idealne górne źródło dla pomp ciepła, która utrzymuje optymalny współczynnik COP i pracuje efektywniej i oszczędniej.Ogrzewanie i chłodzenie matami działa na takiej samej zasadzie jak ogrzewanie ziemi przez słońce – z góry. Tak jak promienie słońca, tak i promieniowanie cieplne wychodzące z mat ogrzewa równomiernie powierzchnię obiektów w całym pomieszczeniu. Występuje tu naturalna zasada działania promieniowania ciepła z góry w dół, co daje jednolity rozkład ciepła w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie sufitowe ogrzewa całe pomieszczenie również podłogę.