Dla przedsiębiorcy liczy się proste, ekonomiczne wyliczenie. To zaś jednoznacznie przemawia za elektrownią słoneczną i energią ze słońca. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w budżecie firmy w dłuższej perspektywie. Dlaczego? To proste! Niższe rachunki za energię i opłatę mocową wynika z tego, że firma część prądu może pozyskiwać bezpośrednio z własnej elektrowni słonecznej. Zakupiona od sprzedawcy energia jest więc mniejsza, a więc koszty całkowite są znacząco niższe. Dodatkowo fakt, iż przedsiębiorstwo nie jest w pełni uzależnione od dostaw prądu w tradycyjnej formie, pozwala na uzyskanie większej niezależności od podwyżek cen energii na rynku.
Elektrownia to zyski dla biznesu
Atuty samowystarczalności przejawiają się również w tym, że przedsiębiorca nie musi się przejmować przerwami czy ograniczeniami w dostawie prądu. Czasami zdarza się bowiem, że zakłady energetyczne mierzą się np. z przeciążeniami sieci czy modernizacjami i ograniczają odbiorcom dostęp do energii. Jeśli w zamian działa instalacja fotowoltaiczna o tego rodzaju problemie można zapomnieć. Unika się dzięki temu strat, które mógłby spowodować niedobór prądu.
Elektrownia słoneczna dla dla firmy – ile można zaoszczędzić?
Oszczędności jakie może wygenerować przedsiębiorstwo zamieniając tradycyjny pobór energii elektrycznej na korzystanie z fotowoltaiki najlepiej zilustruje przykład. Załóżmy że firma posiada instlację fotowoltaiczną o łącznej mocy równa 30 kWp. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Rocznie taka instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować około 32 MWh energii. Oczywiście należy dodać, że zróżnicowana będzie ilość generowanego prądu w zależności od pory roku – więcej go będzie latem, a mniej zimą – wtedy jednak jeżeli jest prosumentem może skorzystać ze zmagazynowanych zapasów u operatora. Porównując więc z tego rodzaju instalacją koszty, które w tym samym czasie poniesione zostałyby na pokrycie faktur energetycznych przy klasycznym poborze energii z sieci, otrzymujemy prostą kalkulację oszczędności rzędu ponad 20700 złotych rocznie*. Efektownie, prawda? Dodatkowo chronimy środowisko – brak emisji do atmosfery CO2 o wartości ponad 24 ton!*
*Obliczenia mają charakter szacunkowy. Zostały przeprowadzone na podstawie ogólnodostępnych danych, przy założeniu, że całość wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii jest zużywana na potrzeby własne. Roczna oszczędność oznacza szacunkową oszczędność na zakupie energii elektrycznej i dystrybucji energii, przy założeniu szacunkowej rocznej produkcji energii wskazanej w tabeli oraz stawki taryfowej za energię elektryczną i dystrybucję w wysokości ~0,56 zł/kWh netto. Obliczenia nie uwzględniają kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej.