Czy fotowoltaika się nadal opłaca? - IBSENERGIA.PL

Czy fotowoltaika się nadal opłaca?

Wprowadzane w kwietniu nowe zasady rozliczania, polegające na zmianie systemu opustów na system net-bilingu cenie wzbudziły wiele kontrowersji i niepewności, czy fotowoltaika nadal się opłaca.

Na czym polega net-billing i dlaczego zmiana rozliczenia nie oznacza niższej opłacalności?

Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. wchodzimy w kolejny etap net-billingu. Zmieni się system rozliczania nadwyżki energii, a najważniejsze, że ma on być coraz bardziej opłacalny dla prosumentów.

Net-billing – co oznacza?

Net-billing wprowadzony 1 kwietnia 2022 roku to rozliczanie, które polega na tym, że prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić, jak inni odbiorcy.

Od 1 lipca 2022 wchodzi w życie nowy model rozliczeń produkcji z przydomowych elektrowni fotowoltaicznych.

Net-billing po 1 lipca 2022 roku i po 1 lipca 2024 roku

Wszyscy, którzy korzystają z fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku z systemu opustów korzystać nie mogą. Rozliczenia przebiegają już na zasadach net-billingu, czyli:

  • sprzedaży nadwyżki energii do sieci,

  • za pobraną energię użytkownik płaci jak wszyscy odbiorcy prądu.

Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.

Od 1 lipca 2024 r. net-billing będzie jeszcze bardziej opłacalny. Rozliczenie wartości nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumentów nastąpi z zastosowaniem taryf dynamicznych, wg cen godzinowych. Właściciele elektrowni słonecznych będą mogli magazynować energię, kiedy jest najtańsza i sprzedawać, gdy będzie najdroższa. To przyniesie klientom jeszcze więcej korzyści i pozwoli zarabiać.

Opłacalność net-bilingu a wzrosty cen energii elektrycznej

W latach 2020 i 2021 ceny energii wzrosły kilkukrotnie. Rok 2022 już na jego półmetku uznać należy za bardzo niekorzystny dla nabywcy, ale prognozy na 2023 wydają się być rekordowe. Rachunek za prąd w 2022 roku wzrósł o ok. 24% w stosunku do 2021. W 2022 cena energii czynnej wzrosła o ok. 37%, a koszt dystrybucji o 8%. Analitycy szacują, że wzrost rachunków w 2023 roku może sięgnąć aż 180%.

Wbrew wcześniejszym opiniom i niepokojom, inwestycja w przydomową elektrownię fotowoltaiczną jest nadal opłacalna. Aktualna stopa zwrotu z fotowoltaiki w net-bilingu jest najkrótsza w historii. Można powiedzieć, że fotowoltaika dwa lata temu w systemie opustów była mniej opłacalna niż teraz. Zmiany, które pojawią się w systemie rozliczeń już za dwa lata sprawią, że inwestycja będzie miała jeszcze krótszy czas zwrotu, a dodatkowo inwestor będzie mógł zarabiać na produkcji energii elektrycznej.

Nowy system net-billing wymaga jednak od prosumenta większej świadomości energetycznej i dobrej kalkulacji. W przyszłości magazyny energii będą pozwalały ładować tańszą energię w nocy, a sprzedawać droższą dzienną energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną wtedy, gdy zapotrzebowanie na rynku jest większe.

Dofinansowania

Polacy w 2022 roku nadal będą mogli korzystać z dofinansowań. Z początkiem nowego roku ruszyła czwarta odsłona programu „Mój Prąd”. Od 15 lipca można także składać wnioski w programie „Czyste Powietrze”. Do inwestycji w odnawialne źródła energii zachęca także „Ulga Termomodernizacyjna”.

Potrzebujesz kalkulacji? Chcesz sprawdzić, czy Twoje rachunki zyskają na inwestycji? Skontaktuj się z nami.

Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomości przesłane za pośrednictwem formularza kontaktowego jest I-BS.PL SP. Z O.O.. Każdej osobie przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne jest w Polityce prywatności.