Głównie przez wzgląd na koszty instalacji ogrzewanie pompami ciepła budzi wiele emocji. Inwestorzy mają obawy przed długim okresem zwrotu z inwestycji. Prawdą jest, że dobór parametrów pompy ciepła wymaga większej precyzji niż np. kotła. Ale dobrze dobrana da wymierne korzyści. Jakie?

Pompy ciepła - Niskie koszty eksploatacji
Koszty ogrzewania pompą ciepłą są niższe niż węglem, czy gazem, zwłaszcza w kontekście olbrzymich podwyżek cen. Ceny pomp ciepła są także zdecydowanie niższe niż kilka lat temu. Dobrą powietrzną pompę ciepła można zakupić za mniej niż 20 tys. zł.
Pompa ciepła do funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej za którą trzeba zapłacić. Jak więc to możliwe że jest bardziej opłacalna od innych systemów grzewczych? Odpowiednio dobrana do potrzeb domowników i rodzaju budynku pompa ciepła jest nie tylko wysoce efektywnym rozwiązaniem, ale i opłacalnym ze stosunkowo szybką stopą zwrotu z inwestycji.
Średni koszt użytkowania pompy ciepła w przypadku średniej wielkości domu nie powinien przekraczać 2 tysięcy złotych rocznie. Oznacza to, że wybór tego źródła ciepła może kosztować o 30% mniej niż wybór ogrzewania domu gazem, a czasem koszty tego drugiego mogą być nawet 2 do 3 razy wyższe. Podobnie wygląda to w wypadku użycia węgla czy biomasy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która ja zasili. W ten sposób można uzyskać w zasadzie darmowy model ogrzewania budynku i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła - Łatwa instalacja
Montaż powietrznej pompy ciepłą trwa kilka godzin. Przy instalacji pompy gruntowej potrzebne są odwierty i czas montażu się wydłuża, jednak bardzo często trwa krócej niż wykonanie przyłącza gazowego.
Pompy ciepła - Wygoda
Pompy ciepła są w pełni automatyczne. Wystarczy, ze ustawimy jaką temperaturę chcemy mieć w pomieszczeniach. Bezobsługowość pomp ciepła zwalnia użytkowników od wielu czynności, które są bardzo uciążliwe zwłaszcza w przypadku kotłów. Nawet nowoczesne kotły wymagają uzupełniania paliwa (węgla, peletu, drewna) i podtrzymywania ognia. Materiał także musimy dostarczyć do domu i go przechowywać. Kotły wymagają także regularnego czyszczenia, usuwania popiołu co z kolei generuje bałagan i zapylenie.
Pompy ciepła to urządzenia czyste – nie generują zanieczyszczeń w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Daje to możliwości wykorzystania domowej kotłowni także do innych celów. Pompy ciepła mogą być umieszczone w garażu, pralni lub innych pomieszczeniach gospodarczych i nie wymagają specjalnego, odrębnego pomieszczenia.
Pompy ciepła - Najwyższa skutecznosć
Pompa ciepła jest wielozadaniowym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje zakumulowaną energię, jaka znajduje się m.in. w powietrzu lub gruncie. Energię do pracy w około 3/4 czerpie ze środowiska naturalnego, pozostałe 1/4 zapewnia energia elektryczna. W okresie grzewczym dostarcza ciepło do pomieszczeń, a latem może je dodatkowo schłodzić. Pozwala to na regulację temperatury przez cały rok i przyczynia się do oszczędności na ogrzewaniu i prądzie. Żadne inne urządzenie nie zapewni takiej wydajności.
Pompy ciepła - Ekologia
Pompa ciepła to urządzenie ekologiczne, które nie emituje zanieczyszczeń, a większość ciepła, które z niej pozyskujemy, to energia odnawialna. Bilans wpływu na środowisko można jeszcze poprawić wykorzystując prąd z własnej mikroelektrowni fotowoltaicznej i/lub korzystając z tzw. zielonej taryfy za prąd. Wówczas dostawca energii gwarantuje, że wytworzona ona została z użyciem źródeł odnawialnych.
Warto przy tym zauważyć, że korzystając z PV możemy w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawcy prądu i znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Pompy ciepła - Samowystarczalność
Pompę ciepła możemy założyć na dowolnej działce. Nie potrzebny jest dostęp do infrastruktury tj. gazowa.