Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej? - IBSENERGIA.PL

Jak uciec przed podwyżkami i zaoszczędzić na energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub firmie?

Ceny energii elektrycznej rosną. Od początku 2021 po wprowadzeniu „opłaty mocowej” opłaty za prąd skoczyły średnio o 11-12%, a to pewnie jeszcze nie koniec.

Jak uchronić się przed podwyżkami cen prądu?

Zgodnie z Ustawą o rynku mocy, z opłaty mocowej będzie finansowane utrzymywanie rezerw energii elektrycznej. Inaczej mówiąc jest to opłata za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu, szczególnie w okresach zwiększonego zapotrzebowania na energię. W praktyce ta opłata uderza po kieszeni przeciętnego Kowalskiego, jednakże o wiele mocniej w pierwszej kolejności mocno daje się odczuć każdej firmie. Czym więcej energii zużywamy w firmie kwh tym więcej płacimy opłaty mocowej. W przypadku Użytkownika domowego płacimy ryczałtowo miesięczną opłatę mocową.

Wiele osób zadaje nam to pytanie: co zrobić, tym bardziej, że zużycie prądu w firmie jak i domu rośnie, a kolejne podwyżki są tylko kwestią czasu. Ratunkiem jest fotowoltaika – własna elektrownia słoneczna oraz odpowiednia polityka zarządzania energię. Czytając ten artykuł, już wielu klientów dzięki działowi zielonej energii I-BS.pl posiada na swoich domach i firmach elektrownie słoneczne, które przetwarzają energie słoneczną na energię elektryczną. Doświadczenie wielu naszych inwestorów wskazuje na to, że inwestowanie w FOTOWOLTAIKĘ to była bardzo dobra decyzja, która pomogła uciec od galopujących podwyżek prądu i zdobyć niezależność energetyczną.

Być prosumentem i mieć własną elektrownię

Instalacja fotowoltaiczna to od początku dobrze przemyślane rozwiązanie, które ma nam posłużyć przez 20 a może 30 lat To inwerter z panelami i różnymi dodatkami, które maja za zadanie zamienić powstały wcześniej prąd stały w przemienny, który możemy wykorzystać do celów domowych czy przedsiębiorstwa. Nadwyżki prądu właściciel instalacji przekazuje do sieci energetycznej. Powstają w ten sposób zapasy, które można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy w stosunku 1 do 0,8 (przy instalacji do 10 kWp) lub 1 do 0,7 (przy instalacji do 50 kWp). W ten sposób stajemy się tzw. prosumentem: czyli producentem i konsumentem prądu jednocześnie. Instalacja fotowoltaiczna jest o tyle łatwa w obsłudze, że cały czas można kontrolować „swoją produkcję prądu” – słowem wiesz ile masz prądu i ile już zaoszczędziłeś. Im dłużej używasz instalacji, tym więcej oszczędzasz np. inwestycja w instalacje o mocy 10 kWp zwróci się już po około 6-8 latach, a w ciągu 10 lat wygeneruje moc elektryczną o wartości około 85 000 zł. Tyle pozostanie w budżecie

Z dofinansowaniem czy bez?

W przypadku instalacji fotowoltaicznej dla inwestora domu jednorodzinnego możemy skorzystać rządowego programu „Mój prąd”. W poprzednim naborze mogliśmy liczyć na dofinansowanie w kwocie 5000 zł bezzwrotnej dotacji. Z ostatnich doniesień wynika, że tegoroczny nabór wniosków do wznowionego programu może się odbyć przełomie tego roku. Wkrótce poznamy kryteria, jednak inwestycje, które przeprowadzimy wcześniej, będą podlegały dofinansowaniu

Aby zmniejszyć koszty inwestycji w fotowoltaikę, można skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczyć koszty inwestycji od dochodu w ciągu trzech lat od momentu zainwestowania w fotowoltaikę. Istnieje też możliwość odliczenia od podatku rolnego 25% wartości inwestycji. Można spytać skąd te ulgi? Fotowoltaika jest ekologiczna, bo jest bezemisyjna, cicha i bezpieczna i wspiera produkcję „zielonej energii”. Co ważne, instalacje fotowoltaiczne są wspierane przez rząd. W ramach najpopularniejszego rządowego programu „Mój prąd” dotychczas można było otrzymać 5000 zł bezzwrotnej dotacji. Niedawno rządowy pełnomocnik ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, ogłosił, że tegoroczny nabór do programu może odbyć się w pierwszej połowie roku. Urzędnicy pracują obecnie nad szczegółowymi zasadami dofinansowania.

Aby zmniejszyć koszty inwestycji w fotowoltaikę, można skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczyć koszty inwestycji od dochodu w ciągu trzech lat od momentu zainwestowania w fotowoltaikę. Istnieje też możliwość odliczenia od podatku rolnego 25% wartości inwestycji. Można spytać skąd te ulgi? Fotowoltaika jest ekologiczna, bo jest bez emisyjna, cicha i bezpieczna, a kraje Unii Europejskiej wspierają produkcję „zielonej energii”.

A co z przedsiębiorstwami?

Inaczej wygląda sprawa w przypadku firm. Przy inwestycjach w elektrownie słoneczne do 50 kWh tak jak w przypadku inwestorów indywidualnych-domowych jesteśmy PROSUMENTAMI. Jednakże nie możemy ubiegać się o dofinansowanie np. w programie “Mój Prąd” czy wielu innych. Nie jest to jednak przeszkoda. Przedsiębiorstwa od początku posiadają możliwość odliczenia podatku VAT oraz zamortyzować nawet przez dziesięć lat odliczając koszt całej inwestycji od podatku dochodowego. Inwestycja w elektrownię słoneczną w tym przypadku zwraca się w 100% i to o wiele szybciej, bo rekordzista może nawet uzyskać zwrot w około 4 lata. Ponadto przedsiębiorstwo najwięcej energii zużywa wtedy kiedy pracuje elektrownia, to jest w ciągu dnia, co jest dodatkowym zyskiem na oszczędnościach w kosztach zużycia prądu i opłaty mocowej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy?

Rozglądając się za rozwiązaniem dla siebie, warto przeprowadzić inwestycję z doświadczoną i wiarygodną firmą, która zakłada instalacje fotowoltaiczne od lat, dba o jakość oraz zapewnia gwarancję i serwis na całość instalacji. Należy pamiętać, że gwarancje są inne na materiały i urządzenia, inne na wydajności, jeszcze inna na jakość wykonania – czyli wykonana usługę. Niestety, wraz z bumem w ostatnim roku w branży fotowoltaicznej, pojawiło się wielu wykonawców, którzy znikają z rynku wraz z zakończeniem programów dotacyjnych lub z innych powodów i w przypadku problemów mamy później potężny kłopot. Dlatego warto nawiązać współpracę z wiarygodnym parterem, jakim jest dział Ibsenergia w I-BS.pl.