Klimatyzacja, czyli jak wykorzystać nadwyżki energii z fotowoltaiki - IBSENERGIA.PL

Klimatyzacja, czyli jak wykorzystać nadwyżki energii z fotowoltaiki

Najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystanie wyprodukowanej energii na własne potrzeby. 

Poprzedni system rozliczeń, dawał możliwość magazynowania nadwyżek w sieci i odbieranie ich w 80%, w okresach zapotrzebowania. System wprowadzony 1 kwietnia 2022 r. wprowadził system rozliczeń, na zasadach net-billingu, czyli Nadwyżki są sprzedawane do sieci, a niedobory prądu kupowane od operatora.

Jak zatem zagospodarować nadwyżki sieci, tak aby jak najmniej produkcji sprzedawać do sieci? Warto rozważyć montaż klimatyzacji! Dlaczego?

Klimatyzacja wykorzysta nadwyżki energii z fotowoltaiki do ogrzewania i chłodzenia

Już od kilkunastu lat zimy w Polsce są łagodne, natomiast lata – upalne i męczące. Wielu z nas zastanawia się nad zamontowaniem klimatyzacji w budynku, w domu lub biurze. Inwestorów zastanawiają jedna wysokie koszty utrzymania eksploatacji urządzeń w zakresie poboru energii elektrycznej. 

Jeśli w budynku zastosowana jest  instalacja fotowoltaiczna – z klimatyzacji, szczególnie w sezonie letnim, można korzystać niemal bezkosztowo. W takiej sytuacji fotowoltaika stanowić będzie główne źródło energii dla klimatyzacji, a tym samym obniżymy nadwyżki produkcji instalacji fotowoltaicznej, która właśnie w lecie produkuje najwięcej. Takie połączenie to korzyść zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska naturalnego.

Jakie korzyści niesie za sobą zasilanie klimatyzacji energią z fotowoltaiki?

  • Oszczędność i niezależność od zmian rynkowych – w tym zmian w zakresie cen energii elektrycznej,
  • Wspieranie środowiska, poprzez inwestowanie we własną, proekologiczną elektrownię słoneczną,
  • Funkcjonalność – tj. ogrzewanie i klimatyzacja w jednym,
  • Koszty eksploatacji klimatyzatora zasilanego elektrownią słoneczną spadają praktycznie do zera.

Mechanizm zasialania klimatyzacji instalacją fotowoltaiczną oparty jest na korzystnej konsumpcji energii elektrycznej – chłodzenie pomieszczeń następuje, gdy promieniowanie słoneczne jest duże, a więc – gdy moduły fotowoltaiczne pracują. Pozwala to czerpać z tego podwójne korzyści, bowiem energia wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej zużywana jest w sposób ciągły i bieżący .

Klimatyzatory posiadają także funkcję ogrzewania wnętrz. Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie podczas chłodniejszych miesięcy, zwłaszcza jeśli są pogodne. Moduły PV pracują najefektywniej podczas słonecznej pogody, ale w umiarkowanych temperaturach, gdy nie trzeba ich chłodzić, na co instalacja musi pobierać energię. Takie warunki pogodowe panują najczęściej w miesiącach, w których uruchomienie ogrzewania nie jest jeszcze opłacalne, ale wieczorami trzeba się już dogrzewać.

Takie rozwiązanie daje nam darmowy chłód latem, jak również – darmowe ogrzewanie jesienią i wiosną – pozwala zaoszczędzić duży procent kosztów związanych z poborem energii i zużyciem paliwa niezbędnego do funkcjonowania ogrzewania.

Masz pytania? Chciałbyś dowiedzieć się więcej jak zbilansować nadwyżki produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznej? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.