W instalacjach fotowoltaicznych akumulatory przechwytują, przechowują i przetwarzają nadwyżki energii generowane przez panele PV, umożliwiając jej wykorzystanie w okresie wzmożonego zapotrzebowania. Magazyny energii sprawdzają się, gdy obciążenia elektryczne wymagają więcej mocy niż generują panele fotowoltaiczne. Może to być spowodowane wytwarzaniem mniejszej ilości energii elektrycznej ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, większym niż normalnie zużyciem energii lub innymi anomaliami związanymi z gromadzeniem energii przez system PV. Baterie zaś pomagają również w ustaleniu napięcia roboczego prądu stałego dla wymaganych elementów pomocniczych w systemie PV.
Przydomowe magazyny energii – jak działają?
Magazyny energii to urządzenia służące do przechowywania energii. Umożliwiają przechowywanie prądu, kiedy produkcja energii elektrycznej przez instalację odnawialnych źródeł energii, przeważa nad jej zużyciem. Magazyny energii mogą być wielokrotnie użytkowane – ładowane prądem elektrycznym i rozładowywane.
W ciągu dnia elektrownie słoneczne wytwarzają prąd. Oczywiście przy założeniu, że na zewnątrz panują sprzyjające warunki, a cała instalacja PV wyposażona jest w urządzenia o odpowiednich parametrach. W takiej sytuacji system sprawdza, czy cała wytworzona energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania różnego rodzaju urządzeń w gospodarstwie domowym. Wszelkie powstałe nadwyżki energii są natomiast wykorzystywane do naładowania akumulatora do fotowoltaiki. Jeśli magazyn energii jest już pełen, nadmiar energii elektrycznej może zostać przekazany do sieci energetycznej, z którą inwestor ma podpisaną umowę.
W nocy lub w czasie niskiej produkcji energii elektrycznej, gdy elektrownia wytwarza niewielką ilość energii słonecznej lub nie wytwarza jej wcale, niedobory prądu pobierane są z przydomowych magazynów energii. Po rozładowaniu baterii fotowoltaicznej wszelkie brakujące ilości energii elektrycznej mogą być pobierane z sieci.
Inwestycja w akumulatory do fotowoltaiki jest racjonalnym rozwiązaniem, gdyż instalacje fotowoltaiczne, które nie mają możliwości magazynowania energii, przesyłają nadwyżki do lokalnej sieci energetycznej, a gdy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają wystarczającej ilości energii na bieżące potrzeby danego użytkownika, konieczne jest dostarczenie energii elektrycznej z sieci, co wiąże się z kosztami.
Fotowoltaika – Magazyny energii, akumulatory, baterie
W każdym systemie PV, który zawiera akumulatory do fotowoltaiki, stają się one centralnym elementem całej instalacji, co znacząco wpływa na koszt, wymagania konserwacyjne, niezawodność i konstrukcję systemu fotowoltaicznego. Ze względu na duży wpływ akumulatorów w autonomicznym systemie fotowoltaicznym, zdefiniowanie ich właściwości ma kluczowe znaczenie dla rentowności całego przedsięwzięcia.
Istotne parametry magazynów energii, które wpływają na działanie instalacji fotowoltaicznych, to moc całkowita, czas eksploatacji i sprawność. Wysokiej jakości bateria fotowoltaiczna powinna bez problemu ładować się w dowolnych reżimach czasowych, mieć wysoką sprawność, dużą pojemność energetyczną i charakteryzować się niskim poziomem samorozładowania. Na te cechy wpływa nie tylko początkowy wybór akumulatora do fotowoltaiki, ale także sposób jego użytkowania w instalacji PV, zwłaszcza sposób ładowania i rozładowywania oraz temperatura.
Magazyny energii, akumulatory, baterie – oferta I-BS Zielone Energia
Wybierając magazyny energii elektrycznej, warto wybrać rozwiązanie od znanego na rynku i cieszącego się dobrymi opiniami producenta. W ofercie I-BS Zielona Energia znajdziesz baterie do fotowoltaiki dedykowane do domowego użytku, jak i te, które z powodzeniem mogą być wykorzystane w gospodarstwach rolnych, obiektach użyteczności publicznej czy w przedsiębiorstwach.
Decydując się na akumulatory fotowoltaiczne BYD, LG CHEM czy SOFAR SOLAR zyskujesz pewność, że poziom autokonsumpcji wygenerowanego przez Twoją instalacje PV prądu znacząco wzrośnie. Zminimalizujesz nadwyżki przesyłane do sieci, a także obniżysz ilość prądu, którą w razie zwiększonego zapotrzebowania, należałoby odkupić od sieci energetycznej.
W systemie net-billingu stawki za energię zdeponowaną do sieci, w porównaniu do stawek obowiązujących przy odsprzedaży od operatora, są niestety niekorzystne. Posiadanie magazynu energii do fotowoltaiki jest więc rozwiązaniem opłacalnym kosztowo w długiej perspektywie czasowej. Z tego względu nad montażem baterii fotowoltaicznych powinni zastanowić się przede wszystkim ci inwestorzy, którzy po zmianach przepisów, nie mogą się już rozliczać z nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie upustów.
Magazyny energii, akumulatory, baterie – opłacalnośc inwestycji
Domowe magazyny energii znacząco podnoszą poziom autokonsumpcji wygenerowanego prądu z instalacji PV. Stosunkowo niewielki rozmiar tego typu urządzeń w połączeniu z przyjazną dla oka estetyką wykonania sprawiają, że urządzenie to może być zamontowane praktycznie w każdym pomieszczeniu – garażu, kotłowni, w piwnicy czy też w mniej użytkowej części budynku. Modułowa budowa magazynów energii do fotowoltaiki pozwala na ich bezproblemową rozbudowę. Wykonanie kilku tysięcy cykli ładowania, z zachowaniem nawet 90% pojemności oraz długi okres gwarancji dają z kolei poczucie pewności, że pomimo wyższych na starcie kosztów, inwestycja ta zwróci się i przyniesie szereg wymiernych korzyści każdemu, kto zdecyduje się na inwestycje w zieloną energię.
Co zyskujesz?
- jeszcze większą niezależność energetyczną,
- brak przerw w dostawie prądu,
- maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej,
- ograniczenie skutków przeciążenia sieci energetycznej,
- nowoczesny, samowystarczalny dom, fimę i gospodarstwo rolne.
Skontaktuj się z nami:
Sprawdź także: