Ogrzewanie a zdrowie - jaki system wybrać? - IBSENERGIA.PL

Ogrzewanie a zdrowie – jaki system wybrać?

Sezon grzewczy własne się rozpoczyna, a wraz z nim przesuszone powietrze, różnice temperatur oraz niedobór świeżego powietrza w pomieszczeniach.

Wewnątrz budynków spędzamy szacunkowo 3/4 swojego życia, a ponad połowa populacji cierpi na dolegliwości związane z alergiami. Warto więc zastanowić się, czy system ogrzewania w naszym domu ma wpływ na nasze zdrowie?

Sezon grzewczy własne się rozpoczyna, a wraz z nim przesuszone powietrze, różnice temperatur oraz niedobór świeżego powietrza w pomieszczeniach. Takie warunki mają niekorzystny wpływ na naszą skórę, włosy i oczy, a także na ogólne samopoczucie.

W związku z tym warto wziąć pod uwagę tę kwestię zwłaszcza na etapie planowania budowy domu i wyboru systemu ogrzewania.

Ogrzewanie a zdrowie – ogrzewanie podłogowe, maty kapilarne czy grzejniki?

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest powierzchnia całej podłogi, w przypadku tradycyjnych kaloryferów punkt ciepła umieszczony jest w jednym miejscu, standardowo w pobliżu okien lub ścian. System ogrzewania matami kapilarnymi zbliżony jest do ogrzewania podłogowego, z tą różnicą że powierzchnie grzewcze mogą być umieszczone także w ścianach i stropach.

Jaka jest różnica dla naszego zdrowia?

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym – wystarczy woda o temperaturze ok. 40 stopni. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego – optymalnego dla komfortu człowieka. Temperatura podłogi jest równomierna na całej powierzchni. Najwyższa temperatura występuje przy podłodze ogrzewając stopy i nogi, najniższa pod sufitem. Ogrzewanie podłogowe w 70% ogrzewa pomieszczenia przez promieniowanie cieplne, a tylko w 30% przez przepływ powietrza. Taki sposób przekazywania ciepła i niska temperatura podłogi zapobiegają cyrkulacji kurzu w pomieszczeniu.

Maty kapilarne to gotowe elementy w postaci paneli składających się z cienkich rurek. System ogrzewania matami jest systemem niskopotencjalnym, co oznacza że pracują one na możliwie najniższych temperaturach – temperatura wody wynosi około 22-30 stopni. Maty kapilarne mogą być zamontowane w podłodze, ścianach a także suficie, a do ich zamontowania wystarczy wylewka cementowa lub gładź gipsowa o grubości 1 cm – dlatego maty w szybki i efektywny sposób oddają ciepło do pomieszczenia.
Ogrzewanie płaszczyznowe równomiernie i promieniowo oddaje ciepło/chłód, w związku z tym nie odczuwamy unoszenia się kurzu i alergenów ani przesuszonego powietrza.

Woda w tradycyjnym grzejniku ma około 70 stopni, a najwyższą temperaturę odczuwamy przebywając blisko źródła ciepła. Większość grzejników (żeliwne, stalowe, aluminiowe czy konwektorowe) oddaje znaczną część ciepła przez konwekcję. Przepływ powietrza powoduje zwiększoną cyrkulację kurzu.

Ogrzewanie a zdrowie – jaki system wybrać?

Biorąc pod uwagę sposób rozprowadzania ciepła w pomieszczeniach najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są systemy grzewcze oparte o ogrzewanie podłogowe oraz maty kapilarne. Nie powodują cyrkulacji kurzu, brudu i alergenów. Temperatury w pomieszczeniach są rozłożone równomiernie, chłodniejsze powietrze unosi się w okolicach głowy, a cieplejsze przy stopach. Nie powoduje to uczucia przegrzania i problemów z krążeniem.

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ogrzewanie matami kapilarnymi oraz „podłogówką” nie powoduje nadmiernej utraty wilgotności powietrza, w związku z tym użytkownicy nie cierpią na dolegliwości takie jak: suchość w gardle, wysuszona skóra i gałki oczne oraz problemy z układem oddechowym. Objawy te są szczególnie uciążliwe dla dzieci, astmatyków i alergików.

Poza prozdrowotnym systemem ogrzewania warto wyposażyć nasz dom w rekuperator, który zagwarantuje właściwą wentylację w pomieszczeniach. Dzięki dobrze dobranemu systemowi rekuperacji dostarczamy do pomieszczeń świeże, pozbawione kurzu i zanieczyszczeń powietrze, zapobiegamy gromadzeniu się grzybów i pleśni. Ponadto odpowiednio zaprojektowany system wentylacji mechanicznej pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Potrzebujesz pomocy w dobraniu najkorzystniejszych dla zdrowia systemów?

Skontaktuj się z nami!