Pompa ciepła i fotowoltaika w firmie. Duet doskonały! - IBSENERGIA.PL

Pompa ciepła i fotowoltaika w firmie. Duet doskonały!

Niebotyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu dotknęły każdego przedsiębiorcę, niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej. Takie wzrosty kosztów stałych mogą powodować zachwianie płynności finansowej, a co za tym idzie poważne problemy wielu firm.  

Jak zatem obniżyć koszty stałe w przedsiębiorstwie i zyskać niezależność od podwyżek cen rynkowych? Odpowiedzią jest inwestycja w odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika

Przedsiębiorcy ponoszą olbrzymie koszty związane z zaopatrzeniem w energię elektryczną. Aby zapobiec wzrostowi tych kosztów, warto zastanowić się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną. 

Elektrownia słoneczna pozwala na produkcję prądu w tani i bezpieczny dla środowiska sposób. Taka inwestycja to przede wszystkim obniżenie rachunków, ale także uzyskanie niezależności od corocznych podwyżek cen energii elektrycznej oraz poprawa wizerunku.

Montaż paneli fotowoltaicznych z ekonomicznego punktu widzenia jest bardzo opłacalny i ma krótką stopę zwrotu, zwłaszcza że ceny instalacji są znacząco niższe niż jeszcze kilka lat temu, a ceny prądu znacząco wyższe. Firma zyskuje niższe rachunki za prąd i większą kontrolę nad wydatkami. Pozwala to zrównoważyć rosnące koszty, nie tylko energii elektrycznej, ale także wprowadzić długoterminowe oszczędności.

Pompa ciepła

Kolejnym dużym kosztem dla większości firm, są koszty ogrzewania biurowców i budynków. Odpowiedzią na te koszty są pompy ciepła, które w zależności od rodzaju wykorzystują energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Dzięki niej naturalną energię możemy wykorzystać do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, wentylacji lub do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Aby mogła działać potrzebuje zasilenia energia elektryczną, logiczne jest więc, by połączyć jej działanie z instalacją fotowoltaiczną, która z energii słonecznej wytwarza prąd.

Połączenie tych dwóch systemów jest korzystne nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale także – co dla przedsiębiorstwa najważniejsze – finansowych. Co więcej, pompa ciepła pozwala zwiększyć bieżącą konsumpcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej i nie musimy jej magazynować w sieci.

Fotowoltaika i pompa ciepła – duet doskonały!

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, a czas zwrotu krótszy.

Połaczenie dwóch systemów: fotowoltaiki i pompy ciepła  doskonale sprawdza się w większości firm. Inwestycja w taki duet pozwala obniżyć koszty ogrzewania oraz pozyskania energii elektrycznej. Przedsiębiorca jest w stanie oszacować średni czas zwrotu inwestycji, który biorąc pod uwagę stałe wzrosty cen gazu i prądu jest bardzo szybki. Rachunki za ogrzewanie oraz prąd stają się bardziej przewidywalne i to na kilka lat do przodu. Nie można tego powiedzieć o węglu, gazie czy olejach opałowych, których ceny zmieniają się nawet kilka razy w roku. Jeśli więc wyposażymy firmę w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła od sprawdzonych producentów, a montaż powierzymy doświadczonym instalatorom, wówczas zyskujemy pewność opłacalności i obniżenia kosztów działalności na długie lata.

Podczas planowania takiej inwestycji warto wziąć także pod uwagę montaż klimatyzacji i uwzględnić jej zapotrzebowanie na energię elektryczną podczas projektowania elektrowni słonecznej.

Dzięki kompleksowym, niskoenergetycznym rozwiązaniom oferowanym przez Dział Zielonej Energii i-BS.PL przedsiębiorstwo zaoszczędzi, stanie się niezależne od wahań cen rynkowych, a także zyska wizerunkowo.