Oszczędzanie na etapie planowania budowy – co wziąć pod uwagę? - IBSENERGIA.PL

Oszczędzanie na etapie planowania budowy – co wziąć pod uwagę?

Budujesz lub planujesz budowę domu? Już na tym etapie warto wziąć pod uwagę koszty utrzymania budynku, jakie będziemy ponosić w przyszłości. Dom energooszczędny może być znacznie tańszy w eksploatacji niż dom standardowy. Jakie zatem elementy uwzględnić?

Na etapie planowania warto uwzględnić:
⦁ usytuowanie domu i aranżację ogrodu
⦁ liczbę i rozkład okien
⦁ jeśli planujemy elektrownie słoneczną, płaszczyzny dachu
⦁ system ogrzewania.

 

Po pierwsze samo usytuowanie domu i powierzchni szklanych ma wpływ na koszty utrzymania domu. Warto zaplanować przeszkoloną południową część domu i w tym miejscu zaplanować najwięcej okien, pomoże to wygenerować oszczędności na ogrzewaniu. Analogicznie po stronie północnej powinno być mniej okien, tak aby zminimalizować utraty ciepła.

Aranżacja ogrodu może mieć znaczący wpływ na generowanie wysokich kosztów lub oszczędności. Po stronie południowej warto posadzić drzewa liściaste, które w lecie osłonią okna przed nadmiernym promieniowaniem, a zimą gdy drzewa zrzucą liście promienie słoneczne pasywnie ogrzeją pomieszczenia. Od strony północnej warto posadzić drzewa iglaste, które przez cały rok osłonią ściany domu od wiatru.


Dom energooszczędny powinien być wyposażony w elektrownię słoneczną. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia olbrzymich podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Aby zamontować na dachu naszego domu instalację fotowoltaiczną, warto zaplanować odpowiedni dach. Płaszczyzną idealnie przystosowaną do montażu paneli fotowoltaicznych jest ta skierowana w stronę południową, pozwalająca uzyskać odpowiedni kąt nachylenia. Dach pod elektrownię solarną musi być stale wyeksponowany na działanie słońca, szczególnie w czasie największej jego aktywności na niebie, czyli w godzinach okołopołudniowych. W regionach południowych kąt nachylenia paneli słonecznych względem dachu powinien być nieco ostrzejszy, niż w przypadku dachów zlokalizowanych w miejscowościach północnych.


Jeśli w naszym planie przewidzieliśmy instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, zaopatrzmy dom w sprzęt klasy energetycznej A. Klasy energetyczne podawane są w skali od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza klasę urządzeń o najmniejszym zużyciu energii, natomiast G – klasę najmniej ekonomiczną i opłacalną dla użytkownika.


Kolejnym istotnym elementem planu domu jest wybór metody ogrzewania. Najkorzystniejszym wyborem jest pompa ciepła w połączeniu z matami kapilarnymi lub ogrzewaniem podłogowym (sprawdź zalety). Pomimo tego, iż koszty pompy ciepła mogą wydawać się dużo wyższe niż kotła gazowego, warto wziąć pod uwagę że dom energooszczędny nie potrzebuje wielu elementów, które musi mieć dom standardowy, np. komin, kotłownia oraz wiele przyłączy. Jeśli zsumujemy te wydatki i zestawimy z kosztami pompy ciepła okaże się, że są porównywalne, a oszczędności w przyszłości (biorąc pod uwagę ceny gazu) będą znacznie wyższe niż w przypadku ogrzewania gazowego.


Szukając dodatkowych oszczędności warto zainwestować w system sterowników, który w inteligentny sposób zaoszczędzi energię, np. obniżając temperaturę gdy domownicy są w pracy lub w szkole, a także w rekuperację, która zapewnia nie tylko świeże powietrze ale także odzysk ciepła.